Willoughby RD over Unnamed CR
Fair Condition67 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 2.5 Mi NE Monroe Cen |
| Carries | Willoughby RD |
| Crosses | Unnamed CR |
| Coordinates | 42.12662, -88.96396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 31.2 ft (9.5 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 79.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071504900000000 |