Canada RD over Trib. Of Pine Creek
Fair Condition28 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4 Mi W Of Mt Morris |
| Carries | Canada RD |
| Crosses | Trib. Of Pine Creek |
| Coordinates | 42.02666, -89.51697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071330200000000 |