Maryland Road over Pine Creek
Good Condition53 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 4.5 Mi SE Forreston |
| Carries | Maryland Road |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 42.06219, -89.54871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 79.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071505900000000 |