East Line RD over Br Kilbuck CR
Good Condition55 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.0 Mi NE Creston |
| Carries | East Line RD |
| Crosses | Br Kilbuck CR |
| Coordinates | 41.94410, -88.94162 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 78.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071505200000000 |