Woodlawn RD over Kilbuck Creek
Fair Condition66 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 1.5 Mi N Creston |
| Carries | Woodlawn RD |
| Crosses | Kilbuck Creek |
| Coordinates | 41.95604, -88.96044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 266.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071302200000000 |