Tr 57 over Indian Creek
Fair Condition31 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Nw-2-t13nr5e |
| Carries | Tr 57 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 41.14686, -89.90348 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 315.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088480500000000 |