Tr 49 over Jack Creek
Good Condition41 years old50 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | E.ctr-31-t14nr6e |
| Carries | Tr 49 |
| Crosses | Jack Creek |
| Coordinates | 41.15653, -89.85217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 134.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088442100000000 |