Tr 165 over Walnut Creek
Good Condition42 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | W.ctr-30-t12nr5e |
| Carries | Tr 165 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 40.99666, -89.98132 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 368.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088581100000000 |