Tr 10 over Walnut Creek
Good Condition43 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stark |
| Location | Ctr-19-t12nr5e |
| Carries | Tr 10 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 41.01028, -89.97574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 375.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 088580700000000 |