US 20 WB over Wickham Creek
Fair Condition43 years old12,700 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 4.0 Mi W Winn Co LN |
| Carries | US 20 WB |
| Crosses | Wickham Creek |
| Coordinates | 42.27503, -89.46814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 128.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,700 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089005400000000 |