Fap 316-il 26 over Brush Creek
Fair Condition35 years old4,600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.7 Mi S Orangeville |
| Carries | Fap 316-il 26 |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 42.44105, -89.63973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 653.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,600 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089006400000000 |