Orangeville Rd. over Richland Creek
Fair Condition67 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | Orangeville |
| Carries | Orangeville Rd. |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 42.46859, -89.64855 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 89.6 ft (27.3 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 297.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089303300000000 |