Il 73 over Trib. Yellow Creek
Fair Condition34 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.5 Mi. S. Of Lena |
| Carries | Il 73 |
| Crosses | Trib. Yellow Creek |
| Coordinates | 42.34924, -89.82826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 238.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089006800000000 |