US RT 20 over Yellow Creek
Fair Condition56 years old5,750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.5 Mi W Ill 73 |
| Carries | US RT 20 |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.35670, -89.85676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 102.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,750 (2023) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089000200000000 |