Il 73 over Spring Creek
Fair Condition34 years old2,150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.5 Mi S Pearl City |
| Carries | Il 73 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 42.24028, -89.82584 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.4 ft (18.7 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 200.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,150 (2023) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089007000000000 |