Pearl City Rd. over Yellow Creek
Good Condition86 years old2,400 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | East Edge Pearl City |
| Carries | Pearl City Rd. |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.26745, -89.82115 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.0 ft (83.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 759.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,400 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089301800000000 |