Il RTE 73 over Creek
Good Condition18 years old1,250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | .04mi N Of Wire RD |
| Carries | Il RTE 73 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 42.45258, -89.78958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 152.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,250 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089110900000000 |