Ill 73 over Trib Pecatonica R
Fair Condition95 years old1,250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 1.5 Mi S Winslow |
| Carries | Ill 73 |
| Crosses | Trib Pecatonica R |
| Coordinates | 42.46271, -89.78955 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 226.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,250 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089003200000000 |