Ill 26 over Stream
Fair Condition49 years old4,750 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 2 Mi. S. Of Freeport |
| Carries | Ill 26 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 42.24767, -89.63100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Area | 334.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,750 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089200300000000 |