Il 26 over Yellow Creek
Fair Condition38 years old12,600 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | S Edge Of Freeport |
| Carries | Il 26 |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.27189, -89.63147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.2 ft (47 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Area | 1,222 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,600 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089006200000000 |