River Road over Winneshiek Creek
Good Condition75 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 4 Mi East Freeport |
| Carries | River Road |
| Crosses | Winneshiek Creek |
| Coordinates | 42.30924, -89.51689 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 83.0 ft (25.3 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 230.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089300600000000 |