US 20 EB over Pecatonica River
Fair Condition44 years old6,800 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | NE Of Freeport |
| Carries | US 20 EB |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.30358, -89.55743 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 942.9 ft (287.4 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 4138.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,800 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089004200000000 |