Winslow Road over Pecatonica River
Fair Condition85 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | Winslow |
| Carries | Winslow Road |
| Crosses | Pecatonica River |
| Coordinates | 42.49347, -89.78764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 416.0 ft (126.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,268 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1941 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089302600000000 |