Lrd Schlappi RD over Br Pecatonica River
Fair Condition93 years old84 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.4m E Jct Cth M |
| Carries | Lrd Schlappi RD |
| Crosses | Br Pecatonica River |
| Coordinates | 42.51306, -89.79140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 42.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 84 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23016300000000 |