Kent Road over Yellow Creek
Good Condition79 years old325 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Stephenson |
| Location | 3.5 Mi SW Lena |
| Carries | Kent Road |
| Crosses | Yellow Creek |
| Coordinates | 42.33356, -89.88349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 140.4 ft (42.8 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 338.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 089303600000000 |