I-64 WB over Cottonwood Br Of Black R
Fair Condition60 years old5,819 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Posey |
| Location | 01.13 E SR 165 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Cottonwood Br Of Black R |
| Coordinates | 38.17965, -87.76205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 423.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,819 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033370 |