SR 68 over I-64 Eb/wb
Fair Condition60 years old908 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Posey |
| Location | 01.25 E SR 165 |
| Carries | SR 68 |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.17308, -87.75503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.8 ft (67.9 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 713.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 908 (2016) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033375 |