I-64 Wbl over Partly Abandoned N&s Rr
Fair Condition60 years old11,600 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Vanderburgh |
| Location | 00.82 E SR 65 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Partly Abandoned N&s Rr |
| Coordinates | 38.16531, -87.67009 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 618.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,600 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033430 |