I-64 Wbl over Lower Big Creek
Fair Condition60 years old5,837 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Vanderburgh |
| Location | 01.26 E SR 65 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Lower Big Creek |
| Coordinates | 38.16726, -87.66245 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.0 ft (39 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 510.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,837 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033450 |