I-64 EB over US 41 Nb/sb
Good Condition58 years old7,480 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Gibson |
| Location | 04.35 W SR 57 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | US 41 Nb/sb |
| Coordinates | 38.16692, -87.55052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 207.7 ft (63.3 m) |
| Max Span | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Width | 48.6 ft (14.8 m) |
| Deck Area | 936.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,480 (2018) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033500 |