CR 200e (old Sr) over I-64 Eb/wb
Fair Condition55 years old338 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Gibson |
| Location | 01.02 E US 41 |
| Carries | CR 200e (old Sr) |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.16679, -87.53082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.8 ft (74.3 m) |
| Max Span | 120.7 ft (36.8 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 787.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 338 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033520 |