I-64 Ebl over Trib. Of Coles Creek
Good Condition54 years old7,828 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Warrick |
| Location | 06.74 E SR 61 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Trib. Of Coles Creek |
| Coordinates | 38.19813, -87.17297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 301.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,828 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033700 |