I-64 over Unknown Ditch
Good Condition59 years old6,993 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 02.07 W SR 145 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Unknown Ditch |
| Coordinates | 38.21623, -86.73598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,993 (2004) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033925 |