I-64 Ebl over Anderson River
Good Condition53 years old6,993 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 00.30 W SR 145 |
| Carries | I-64 Ebl |
| Crosses | Anderson River |
| Coordinates | 38.22371, -86.70492 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 727.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,993 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033950 |