I-64 Wbl over Sigler Creek
Good Condition53 years old13,260 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Perry |
| Location | 00.38 E SR 145 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Sigler Creek |
| Coordinates | 38.22826, -86.69423 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 450.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,260 (2016) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 033980 |