I-64 EB over Little Blue River
Fair Condition53 years old17,178 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Crawford |
| Location | 00.49 E SR 37 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | Little Blue River |
| Coordinates | 38.24340, -86.45943 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 424.9 ft (129.5 m) |
| Max Span | 160.8 ft (49 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1670.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,178 (2020) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034070 |