Riddle Road over I-64 Eb/wb
Good Condition53 years old1,830 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Crawford |
| Location | 02.45 E SR 37 |
| Carries | Riddle Road |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.24512, -86.42936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 106.6 ft (32.5 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 703.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,830 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034090 |