I-64 over Jordan Creek
Fair Condition54 years old18,371 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Crawford |
| Location | 01.59 E SR 66 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | Jordan Creek |
| Coordinates | 38.25090, -86.33312 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Area | 265.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,371 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034130 |