Wyandotte Cave RD over I-64 EB
Fair Condition54 years old120 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Crawford |
| Location | 04.13 E SR 66 |
| Carries | Wyandotte Cave RD |
| Crosses | I-64 EB |
| Coordinates | 38.25331, -86.28588 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 532.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034150 |