I-64 EB over Gethsemane Church Road
Good Condition52 years old8,906 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 01.51 W SR 337 |
| Carries | I-64 EB |
| Crosses | Gethsemane Church Road |
| Coordinates | 38.24150, -86.18211 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.8 ft (36.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 467.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,906 (2005) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034190 |