Corydon-ramsey RD over I-64 Eb/wb
Fair Condition52 years old2,719 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 00.53 E SR 337 |
| Carries | Corydon-ramsey RD |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.23929, -86.14491 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 730.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,719 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034210 |