Crandall-lanesvill over I-64 Eb/wb
Fair Condition52 years old1,433 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 05.26 W SR 64 |
| Carries | Crandall-lanesvill |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.26435, -86.00177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 281.8 ft (85.9 m) |
| Max Span | 104.7 ft (31.9 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1228.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,433 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034310 |