Farnsley Road over I-64 Eb/wb
Fair Condition54 years old571 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Harrison |
| Location | 04.15 W SR 64 |
| Carries | Farnsley Road |
| Crosses | I-64 Eb/wb |
| Coordinates | 38.27015, -85.98304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 113.8 ft (34.7 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 743.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 571 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034320 |