Baylor-wissman RD over I-64 WB
Fair Condition54 years old500 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 02.55 W SR 64 |
| Carries | Baylor-wissman RD |
| Crosses | I-64 WB |
| Coordinates | 38.27784, -85.95512 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 181.8 ft (55.4 m) |
| Max Span | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 587.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034340 |