I-64 Wbl over Quarry Road
Fair Condition61 years old28,980 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.73 E US 150 |
| Carries | I-64 Wbl |
| Crosses | Quarry Road |
| Coordinates | 38.30375, -85.87878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 152.6 ft (46.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Area | 837 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,980 (2017) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034400 |