I-64 WB over I-64 EB Ramp To I-265 EB
Fair Condition61 years old42,556 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 02.11 E US 150 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | I-64 EB Ramp To I-265 EB |
| Coordinates | 38.30201, -85.85140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.7 ft (56.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 934.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,556 (2004) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034410 |