I-64 WB over Captain Frank Road
Fair Condition61 years old30,550 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Floyd |
| Location | 00.29 E I-265 |
| Carries | I-64 WB |
| Crosses | Captain Frank Road |
| Coordinates | 38.30036, -85.84642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 1328.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,550 (2017) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034440 |