I-65 NB over Court Avenue
Good Condition11 years old85,668 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.10 S 5th ST |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Court Avenue |
| Coordinates | 38.27210, -85.74700 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 99.4 ft (30.3 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 92.5 ft (28.2 m) |
| Deck Area | 854.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85,668 (2004) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034541 |