I-65 SB over 6th Street
Good Condition10 years old111,900 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 05.27 S I-265 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | 6th Street |
| Coordinates | 38.27435, -85.74870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 101.7 ft (31 m) |
| Max Span | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 818.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111,900 (2010) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034561 |