I-65 NB US 31cd over 10th Street
Good Condition11 years old88,299 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.34 N US 31 |
| Carries | I-65 NB US 31cd |
| Crosses | 10th Street |
| Coordinates | 38.27942, -85.74974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 85.3 ft (26 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Area | 1,235 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88,299 (2004) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034591 |